Jacek Zdanowski urodził się w 1961 roku w Lublinie, obecnie jest uczestnikiem Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Lublinie. Jego prace brały udział w licznych wystawach w Polsce i za granicą( Międzynarodowa Wystawa Sztuki Upośledzonych w Lublinie; Międzynarodowa Wystawa Osób Niepełnosprawnych Umysłowo w Luwr-Paryż; Międzynarodowa Wystawa Osób Niepełnosprawnych Umysłowo w Mediolanie-Bruksela; „Oswajanie świata” w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim - Warszawa).
Jacek Zdanowski maluje przede wszystkim zwierzęta. Inspirację znajduje w naturze lub czerpie ja z ilustracji książkowych. Motywy przekształca nadając im cechy własnego ,rozpoznawalnego stylu. Najczęściej wybiera duże formy, używając jasnych, nasyconych barw i posługuje się przy tym wyraźnym konturem. Formy są opływowe, zaokrąglone, łagodne. Czasem formy stają się niemal abstrakcyjne. Tutaj też panuje harmonia, pokój barw oraz kształtów, a kiedy obrazy stają się ciemniejsze artysta łamie smutek kompozycji tym jednym/ najtrafniejszym kolorem.
Malarz niewiele mówi o swojej twórczości. Rozpoczynając pracę nad nowym obrazem nikt nie wie, co przeżywa twórca/co myśli/co planuje. Cierpliwie i powoli, plama za plamą, linia za linią obraz otwiera swoją tajemnicę stając się dziełem niewiarygodnie pięknym. Jego obrazy malowane są na dużych płótnach techniką plakatową i dużych formatach papieru suchą pastelą. Obserwując powstanie obrazu widzimy malarza, który tworzy wielobarwne kontury (często czarne), rozpoczynając od środka przestrzeni malarskiej powstaje labirynt z niezrozumiałych jeszcze form, które malarz zapełnia przeciwstawnymi kolorami. Kontury są opływowe, miękkie, zaokrąglone, łagodnie malowane szerokimi pędzlem. Często formy stają się nieomal abstrakcyjne, ale często z konturów wyłania się zwierzę lub element przyrodniczy. W jego obrazach panuje harmonia, pokój barw oraz kształtów, zgadza się na dawanie swoim obrazom nazwy- sugerowane przez podglądających.
Gąsiennica
Obraz „Gąsienica” ma wymiary 70x50 cm, od lewej ku górze i środkowi obrazu stwór namalowany czarnym konturem w kształcie przekrzywionej, małej litery „j”. Zakończony pyszczkiem z wystającym płaskim, czerwonym językiem. Stwór poprzedzielany prążkami w niektórych miejscach wypełniony jasnym, szarym kolorem. Wokół stwora wiele potworków – głowonogów z oczami, które artysta maluje w formie obłej plamy z kropeczką w środku. U góry obrazu żółtoczerwony stwór z niebieskimi oczami. W prawym górnym rogu granatowy stwór z dwoma malutkimi pomarańczowymi oczkami. W prawym dolnym rogu aż do granic stwora- gąsienicy 4 różnego koloru głowonogi: czerwony, zielony, szary i czarny . Stwory mają małe uszy, noski, oczka czarne z białymi kropeczkami . W ogonie stwora - gąsienicy, czyli jakby u dolnej laski małego „j” istnieje zielony stwór- to jakby żaba, stojąca na głowie. Brzuch tej żaby, żółty na niebieskim tle. Z lewej, górnej strony obrazu, kawałki lazurowego tła z żółtym nieregularnym, obramowanym fioletem, jakby księżycem. Jacek Zdanowski podpisuje swoje pracy inicjałami „J.Z.” w lewym dolnym rogu obrazu.